Miks minna
Mallorca on Baleaari saarestiku suurim saar, millega võivad kohe seostuda rannakuurordid, kuid siin on teisigi võimalusi lisaks rannajoonele ka kogu saare nautimiseks – eriti sügisel ja talvel, kui rahvast on märksa vähem ja õhutemperatuur väljas liikumiseks meeldivam.
Näiteks võite nädala veeta Serra de Tramuntanat kas jalgsi või jalgrattaga avastades. See mäeahelik, mis on vallutanud terve Mallorca lääneosa ja kuulub maailmapärandi nimistusse tunnustusena sajandeid kasutusel olnud erakordsetele põlluharimismeetoditele mäe järskudel nõlvadel. Veel võib külastada saare keskosas asuvaid veinikeldreid, kus kohalikud traditsioonid on tänaseni au sees.

Kuhu minna

Saarel on väga head teed.
Saare läänerännikul on palju ilusaid randasid. Näiteks Alcudia, kus on saare pikim rand. Lisaks põhjas on ilus Formentori poolsaar.
Väga ilusad kohad on: Santa Ponca, Banyalbufar, Valldemossa(!), Sa Colobra(!), Deia, Formentor(!), Cala Aguilla…
Parem pool Mallorcal on natuke igav, aga seal on kõige ilusad rannad rohelisega merega. Palmas võiks vaadata Catedral ja jalutada väikeses vanas linnas. Muidu pealinnas ei ole midagi huvitavat, minu meelest. Veepargid on kolm tükki seal: Aquacity on S’Arenalis (natuke paremal Palmast, kus on teine roheline “i” märk kaardil), Magalufis on Aquapark ja Vestern Park (vasakul Palmast, kolmas “i”, Palmanova kõrval). Meile kõige meeldis pargid Magalufis.
Magaluf ja Palma vahel on delfiini park Marineland. Täpsustage pärast omas hotellis, kus tegelikult ta asub. Vist, Cala Majoris. See Marineland on väga mõnus koht: merelõvid, delfiinid ja papagoid näitavad vahvaid ettenduseid.
Safari Zoo on Sa Coma kõrval. Seal on naljakas ahvid. Kui võtta kaasa mingeid küpsised või kuivikud ja anda need ahvidele, nad istuvad autole, söövad ja tuleb väga lõbus.
Soovitan võtta kabriolet üheks päevaks – mägedel sellega on täitsa super: ilusad vaaded ja magusad lõhnad.
Suured kaubakeskused on linnadest väljas. Leiate seal Ikea, Festival Park, Mercado… Kindlasti proovige krevetid ja odavad veinid.

Es Trenci rand jättis väga sügava mulje.
Es Trenci rannas on vesi kristallselge, aga vees olles niiiiiiiiiiiiii sinine, nagu oleksid sinise põhjaga basseinis ja näed ennast nagu läbi sinise filtri.
Liivadüünid on ka väga ilusad ja liiv üldse väga peen ja valge.
Teistes Mallorca randades on ka kristallselge vesi, aga läbipaistev nagu veepudelis (va mõned pisikesed sopid mägede vahel, nt Sa Calobra, Santana jms väiksed sopid kus ka sinine vesi).
Ja kindlasti minna randa Colonia Sant Jordi poolt. Me nägime suurt vaeva, et see rand üles leida ja lõpuks jõudsime kohale hoopis selle väheasustatud otsast. Vahepealt mereni väga saada ei õnnestunud, sest mere ja tee vahel on suured soolaväljad jms.

Mägedes läänerannikul on mitmed väga armsad linnad Deya, Valdemossa jne. Formentor on vaatamist väärt. Üldjoontes avaldas saare põhja ja läänerannik rohkem muljet kui lõunapoolne osa, just looduse ja linnade armsuse mõttes. Peopanemiseks ilmselt pealinn ja selle ümbrus parimad.

Mallorca üllatas positiivselt. Mägedes oli (ootamatult) roheline loodus, tillukesed rannad olid imelised ning kuna turistihordid jäid reeglina kuurorti, ei olnud autoga ringi tiirutades ka pidevat ülerahvastatuse tunnet.

Minu top kolm:

  1. Fortnalutx – imeilus külake mägedes, mis pole nii turistidest üle ujutatud nagu näiteks Valldemossa.
  2. Sa Calobra – tagumine pisike rannake võib hooajal olla ülerahvastatud, ent rannale võrdset kaunist vaatepilti pakub mägitee, mida mööda sinna sõita.
  3. Pisikesed lahesopid es mal Pasist poolsaare tipu poole. Vaated on sama võrratud kui paljukiidetud Formentoril, ent turiste oluliselt vähem.

Kuurorti valides soovitan silmas pidada:

  • kui tahate auto võtta ja ringi sõita, eelistage Santa Ponsa-Palmanova piirkonda. Cala d’Ori kandist mägedesse sõites kulutate mõttetult palju aega.
  • Kui teate ette, et ei taha liikuda ja soovite kogu puhkuse ühes kuurortis veeta, soovitan randade poolest Cala d’Ori piirkonda AGA seda ainult mais, juuni alguses ja alates augusti lõpust. Nii ülerahvastatud randa kui Cala d’Oris juulis pole mu silm eales näinud. Ja loodetavasti rohkem ei näe ka…

Ilusa ranna otsijail soovitan kindlasti ära käia Cala Mondrago kandis.
Kel vähegi võimalus oma puhkuse aega valida, soovitan Mallorcal käia hooaja väliselt – kevadel või sügisel. Ilusaid randu saab ka siis imetleda ning jahedam temperatuur annab matkahuvilistele võimaluse tiirutada mõnel paljudest Mallorca tähistatud matkaradadest.

Valldemossa.
See seletamatu atmosfääriga linnake on inspireerinud mitmeid kunstnikke, kirjanikke ja heliloojaid. Lühemat või pikemat aega on seal peatunud Georges Sand, Ruben Dario, Miguel de Unamuno ja Azorin. Kuid see idülliline mägiküla sai kuulsaks siis, kui helilooja Frederic Chopin ja tema armuke, kuulus prantsuse kirjanik, kelle varjunimi oli George Sand, veetsid seal 1838. – 1839. aasta talve. Chopin oli tiisikushaige ja sai arsti poolt soovituse veeta talv mahedas Vahemere kliimas. Chopin ja Sand leidsid asupaiga Valldemossa kloostris, kust mungad olid välja aetud 1835. aastal ja kus kunstnikupaaril õnnestus üürida kaks kongi. Sealset rahu ei olnud kauaks, kuna külarahvale oli peagi selge, et Chopin ja temaga koos elav naine ei olnud abielus. Ja veel hullem oli see, et nendega koos elasid ka selle ebamoraalse naise kaks alaealist last. Nii oligi peagi selge, et need jumalakartmatud välismaalased olid kuradiga mestis, sest nende kongist paistis valgus veel kaua pärast keskööd! Et George Sand öistel tundidel kirjutas, ei tahtnud keegi aru saada. Samuti ka mitte sellest, et Frederic Chopin võis öises vaikuses komponeerida. Sellest ajast pärinevad mõned tema prelüüdid, kaks poloneesi, üks skertso, üks masurka ja kaks nokturni. Linna tähtsaimate vaatamisväärsuste hulka kuuluvad La Cartuja klooster, kirik ja sadam.

Kohalikud seadused ja tavad

Euroopa ravikindlustuskaardist ja passist tasub teha mõned koopiad, neid läheb igasuguse arstiabi korral tarvis.
Seaduse järgi peab oma passi alati kaasas kandma.
Sageli peab passi näitama deebet- või krediitkaardiga makstes.
Autoga sõites peab autos olema kaks ohukolmnurka, kaks helkurvesti, tagavararehv ja esitulede varulambid. Alla 12-aastased lapsed tohivad esiistmel sõita vaid turvaistmega.
Võõrastega lauda jagada ei ole kombeks, isegi mitte kiirtoidukohtades.
Tutvustamisel on kombeks suudelda mõlemale põsele, aga see ei kehti näiteks hotelliteenindajate jt puhul.
Lõunasöögiaeg on kell 14, õhtusöögiaeg algab kõige varem kell 21, tavaliselt kell 22.
Enamikus baarides ei pahandata, kui on soov vaid WCd (los servicios) kasutada.
Kuigi hispaanlastele meeldib alkoholi pruukida, on tänaval purjus ja taaruvad inimesed siiski harv nähtus.
Kokteile või tapasid on pisut odavam tellida baarist kui lauast, ja välilauas tuleb tavaliselt iga tellitud asja eest maksta 20 eurosenti rohkem.
Kohalikud jätavad tavaliselt väga vähe jootraha – jookide ja suupistete eest vaid mõnikümmend senti, sageli aga mitte midagi. 10protsendise jootraha jätmist peetakse lahkeks, 5protsendine on tavalisem – kui just kuskil väga peenes kohas ei viibi, kus tulevad mängu rahvusvahelised reeglid.
Kui hotelli hinnas ei sisaldu hommikusöök, on palju odavam ja toredam minna baari – kui kõht just äärmiselt tühi pole, on siis hommikusöök Rootsi lauas asja eest.

Hea teada
Kogu Hispaanias on helistamisel vaja kasutada vastavaid suunakoode. Baleaaride suunakood on 971 (ükskõik millisel saarel).
Turismiinfokeskused Palmas: Casal Solleric, Passeig des Born 27 (tel 97 172 9634); Parc de las Estacions (tel 90 210 2365) ja Plaça de la Reina 2 (tel 00 34 97 171 2216)
Kasulikud veebilehed: www.balearsculturaltour.es, www.illesbalears.es, www.infomallorca.net
Hädaabi: 112
Valuuta: euro
Suunakood: 0034